ما در این مقاله به بررسی خطای 504 در وردپرس می پردازیم. برای آگاهی بیشتر ابتدا می گوییم که اصلا خطای 504 در وردپرس چیست و چرا به وجود می آید. همچنین راه کارهای مناسبی نیز برای حل این مشکل و از بین بردن خطای 504 در وردپرس ارائه می دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با ما همراه باشید.

 

 

خطای 504 در وردپرس چیست؟

 

یکی از مشکلات رایج برای کاربران وردپرسی ارور gateway timeout یا همان خطای 504 در وردپرس است. دلایل به وجود آمدن این خطا یا ارور متفاوت است می توانید این خطا از طرف سایت مثل نصب افزونه ها باشد یا از طرف کاربران مثل روشن بودن پروکسی کاربران باشد. معمولا رایج ترین و بیشترین مشکل بروز این خطا  که باعث می شود کاربران نتوانند به وب سایت مورد نظر دسترسی داشته باشند این است که سرور هاستینگ وب سایت شما نتواند درخواست هایی که برای آن ارسال می شود را به طور کامل پاسخگو باشد.

توجه داشته باشید اگر نتوانید خطای 504 وردپرسی که وب سایت را برای کاربران غیر قابل دسترسی می کند را از پایه رفع کنید بدانید که مجددا این مشکل و خطا ظاهر خواهد شد. همچنین دقت داشته باشید که اگر این ارور ادامه دار باشد باعث می شود که شما تعداد زیادی از کاربران و مشتریان خوب و واقعیتان را از دست بدهید. معمولا پیام های خطای 504 وردپرس به شکل های ۵۰۴ Gateway Timeout، HTTP Error 504 – Gateway Timeout، ۵۰۴ ERROR، Gateway Timeout Error و HTTP 504 نمایش داده می شود. که هر کدام از این پیام ها به سرویس هاستینگتان بستگی دارد.

 

 

از این رو ما نیز در این مقاله انواع خطای 504 در وردپرس و همچنین راه حل هایی که این مشکل را رفع می کند را ارائه می دهیم.

 

 

نحوه از بین بردن انواع خطای 504 در وردپرس

 

همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم به وجود آمدن خطای 504 در وردپرس به دو دلیل است. یا از طرف کاربر است یا از طرف سرور. از این رو ما نیز در اینجا انواع این خطاها و همچنین روش های حل این مشکل را بیان می کنیم.

 

 • در حالتی که مشکل از سمت سرور باشد اگر شما مدیر سایت یا سرور هستید و یا حتی اگر به سرور دسترسی دارید با چنین خطاهایی رو به رو می شوید. این خطاها عبارتند از:

 • خطا به دلیل ترافیک سنگین و بازدید بالا: این علت یکی از دلایلی است که منجر به بروز خطای 504 در وردپرس می شود و در این صورت سرور و هاست شما دیگر توانایی پاسخگویی نخواهد داشت. که در این زمان شما باید آمارگیر وردپرسی که در وب سایت خود نصب کردید را چک کنید و با این نرم افزار یا دیگر نرم افزارهایی که روی سایت خود نصب کردید تعداد بازدیدکنندگان را مشاهده کنید. که اگر خطا به این دلیل می توانید با ارتقای هاست خود این مشکل را رفع کنید.

 

 • خطا به دلیل تغییرات در سرور: در برخی اوقات نیز خطای 504 از سوی سرور اتفاق می افتد که در این زمان خود میزبانی باید این مشکل را حل کند. البته قبل از اینکه به میزبان و شرکت هاستینگ تان تیکت بزنید چک کنید که شاید این مشکل به دلیل ﺁپدیت های نرم افزارهای موجود در سرور باشد. اگر دیدید بعد از چند دقیقه این مشکل حل نشد آنوقت می توانید برای رفع خطای 504 در وردپرس به میزبان خود تیکت ارسال کنید.

 

 • خطا به دلیل مشکلات پایگاه داده یا همان دیتابیس وردپرس: اگر خطای 504 در وردپرس به این دلیل باشد پس دیتابیس شما نیاز به پاکسازی دارد. چرا که شما در برخی اوقات افزونه ها و مطالب زیادی را از وب سایت خود حذف می کنید ولی این مطالب به ظاهر پاک شدند و اطلاعاتشان در دیتابیس باقی مانده است. که این داده های غیر ضروری عامل مانع از بهینه سازی دیتابیس شما می شود و درنتیجه موجب خطای 504 می شود. که برای حل این مشکل می توانید به روش های مختلف بهینه سازی دیتابیس در وردپرس را انجام دهید که استفاده از افزونه های قدرتمند و بهینه سازی با مدیریت رونوشت ها برخی از روش های بهینه سازی دیتابیس است.

 

 • خطا هنگام استفاده از کلودفلر: در صورت استفاده کردن از کلودفر زمانی خطای 504 در وردپرس نمایان می شود که که سرورتان با آن هیچ ارتباطی برقرار نکرده باشد البته این خطا موقتی است ولی اگر بعد از چند دقیقه این خطا رفع نشد باید تنظیمات کلودفر و هاست خود را چک نمایید.

 

 • خطا به دلیل اختلال در فایل htaccess: اغلب زمانی که در حال تغییرات درفایل htaccessهستید خطای 504 ظاهر می شود که اغلب اوقات این خطا به دلیل اشتباه وارد کردن کدها می باشد. که در این صورت کدهای اضافه وارد شده به فایل را باید پاک کنید و درست وارد شدن آنها را چک کنید.

 

 • خطا بعد از آپدیت اسکریپ یا افزونه: اگر بعد از آپدیت افزونه وردپرس یا آپدیت قالب وردپرس خطای 504 در وردپرس رخ داد کافی است برای رفع این خطا نسخه قدیمی را جایگزین کنید. و سپس قالب یا افزونه را بررسی کنید و بیابید که مشکل از چه بوده و سپس اقدام به آپدیت کنید.

 

در نهایت اگر مشکل از هیچ کدام یک از موارد بالا نبود و نتوانستید این خطا را رفع کنید به شرکت میزبان تیکت ارسال کنید و مشکل خود را بازگو کنید تا این مشکل از بین برود.

 

در حالتی که مشکل از کاربر باشد راه حل های زیر برای برطرف این خطا وجود دارد عبارتند از:

 

 • بارگزاری مجدد صفحه پس از چند ثانیه: در این مواقع اگر با خطای 504 در وردپرس مواجه شدید بهتر است کش مرورگر خود را خالی کرده و صفحات را ریلود کنید. که برای این کار باید از از دکمه‌های CTRL + F5 یا CTRL + R استفاده کنید. برای دریافت جواب مناسب این کار را چندین بار انجام دهید.

 

 • خاموش کردن VPN: اگر از وی پی ان استفاده می کنید آن را خاموش کنید و دوباره صفحه را بارگزاری کنید. چرا که در برخی اوقات این ابزار ها در ایجاد ارتباط شما با سرور اختلال ایجاد می کنند.

 

 • خاموش کردن مودم: مودم خود را به مدت 10 دقیقه خاموش و سپس روشن کنید و سایت را مجددا لود کنید تا اگر مشکل از مودم یا IP باشد با تغییر IP دینامیک این خطا برطرف شود.

 

 • تغییر IP: سعی کنید با تغییر آی پی و استفاده از آی پی کشور دیگری وارد سایت شوید.

 

 • از دیگر راه حل هایی که می توانید استفاده کنید تا خطای 504 در وردپرس را از بین ببرید عبارتند از:

 

 • رفرش کردن، خاموش کردن فایروال وبسایت، غیر فعال کردن شبکه پروکسی و تغییر دادن سرورهای DNS

 

 • اگر با تمام راه حل های ذکر شده خطا از سوی کاربر حل نشد پس خطا از سوی سرور است و باید بمانید تا مدیر وب سایت این مشکل را برطرف کند.